28. edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" dobiegła końca.
27 września 2024 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród.
TVP3 28 Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród - wystarczy kliknąć
Transmisja z Gali Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród
28 Edycja 27-09-2024 - wystarczy kliknąć
W Uroczystej Gali wzięli udział przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Obrony Narodowej, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich: Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, Lubuskiego, Pomorskiego, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiej Izby Budownictwa, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz media, które sprawują patronat nad 28. edycją Konkursu, TVP3, Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", Serwisu Budowlany Muratorplus.pl, Portalu Buduj z Głową, Ogólnopolskiego Czasopismo ROM-DOM, Dwutygodnika Las Polski, Świata Elit.
Do 28 edycji Konkursu zgłoszono 635 obiektów z całej Polski, z czego do Finału zakwalifikowało się 93 realizacji, wszystkie były wizytowane przez Jury Konkursu w składzie aktywnie uczestniczyli przedstawiciele ministerstw sprawujących patronat, przedstawicieli świata nauki z 12 Politechnik i uczelni wyższych, oraz przedstawiciele marszałków województw, powiatowych inspektorów nadzoru budowalnego, rzeczoznawców, konserwatorów zabytków, przedstawicieli izb budowalnych, ekspertów budownictwa i architektów. Komisja Konkursowa spędziła blisko dwa miesiące na osobistych spotkaniach z inwestorami, wykonawcami i architektami startujących w Finale obiektów pokonując ponad 10 tyś. kilometrów po Polsce. Obiekty oceniano w dwóch głównych grupach: Obiekty Modernizowane rywalizujące o Tytuł „Modernizacja Roku” według poszczególnych kategorii oraz Obiekty Nowe rywalizujące o Tytuł „Budowa XXI w.” według poszczególnych kategorii.
Szczególnie w tegorocznym Konkursie pojawiły się realizacje planowane i oczekiwane od dziesięcioleci, a których realizację dopiero co zakończono, mamy na myśli budowę tunelu pod rzeką Świną, której budowa stworzyła alternatywną i zdecydowanie szybszą drogę do Świnoujścia. Jednak najbardziej zaciekła rywalizacja toczyła się w kategorii obiekty sportu i rekreacji, zarówno w klasyfikacji nowych, jak i modernizowanych budynków, gdzie 8 realizacji to pływalnie i kąpieliska. Mocną kategorię stanowiła kultura: Teatr w Szczecinie, Teatr w Poznaniu, Opera Śląska w Bytomiu wszystkie te obiekty robią niesamowite wrażenie, zwłaszcza prezentowane przez ludzi pełnych pasji, którzy włożyli mnóstwo serca w doprowadzenie do końca remontu, budowy. Świetnie zrealizowane z pomysłem i nowoczesne muzea we Włocławku, Krakowie, Warszawie, Wiśle. Nie sposób, w tych krótkich słowach opisać nawet małej części zapierających dech w piersiach realizacji. Wspólnym mianownikiem wielu budowli w tegorocznej edycji Konkursu była woda, zarówno ta oczyszczana, albo uzdatniana do picia, do wykorzystania rekreacyjnego, jak i woda w rzekach i ciekach do końca nie okiełznana i groźna, dla której powstają suche zbiorniki przeciwpowodziowe, retencje wodne oraz rewitalizowane są nabrzeża rzek.